Edukacja Patriotyczna

Kapitan M.Zagierski

Spotkanie 24.10.2015 w Polskiej Szkole we Fredrikstad

Lekcja historii ,, Katyń ... ocalić od zapomnienia,,

Szkoła we Fredrikstad gości syna kapitana Maksymiliana Zagierskiego tragicznie zamordowanego w Katyniu w 1940 roku, pana Przemysław Zagierskiego. Osobiste wspomnienia, jakie przekazuje potomek polskiego kapitana, są nieocenionym źródłem wiedzy. Wykład zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Maksymilian Zagierski skończył Radiową Szkołę Techniczną w Berlinie. Podczas I Wojny Światowej służył w lotnictwie pruskim jako operator radiostacji. Polski w tym czasie nie było na mapach europy. Kiedy zaczeło się Powstanie Wielkopolskie, Maksymilian zabrał radiostacje i przeszedł do powstańców na Winogradach w Poznaniu. Pozostał w Wojsku Polskim w randze podporucznika. Kiedy zaczęła się II Wojna Światowa cała rodzina wyjechała z Torunia w obiawie przed niemcami, Maksymilian zdezerterował z wojska niemieckiego w '39 roku.

Katyń 1940

5 marca 1940 roku - sowieccy przywódcy nakazali zamordowanie 26 000 polskich jeńców i wieźniów politycznych. Było to zbiorowe ludobójstwo, fakt ten nie jest uznany przez Rosje. Zbrodnia katyńska – kwalifikowana jako zbrodnia komunistyczna,

Ławrientij Pawłowicz Beria - to właśnie on 5 marca 1940 przedstawił w Biurze Politycznym KC WKP(b) wniosek o rozstrzelanie wielotysięcznej rzeszy polskich oficerów, zatwierdzony przez Stalina i resztę Biura Politycznego. We wniosku tym znajdujemy słowa budzące grozę. Beria pisze, że polscy jeńcy wojenni oraz wieźniowie stanowią "zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy radzieckiej", dlatego NKWD uważa za uzasadnione rozstrzelanie tysięcy jeńców i wieźniów, bez wzywania skazanych, bez przedstawienia zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i bez aktu oskarżenia! Oto i cała "wina"! Nasi rodacy są wg sowieckiej policji politycznej wrogami Związku Sowieckiego. Zesłane żony i dzieci mordowanych polskich oficerów "witano" w kwietniu 1940 roku w Kazachstanie słowami "Was tu przywieziono żebyście zdechli". Nieuzasadnione wyroki wykonywano poprzzez strzał w tył głowy.

Wspólczesna Rosja, jako spadkobierca prawna ZSRR, nie zgadza się na określenie zbrodni katyńskiej jako aktu ludobójstwa. Generalna Prokuratura Wojskowa Rosji oświadczyła 5 marca 2006 roku że "zamordowani Polacy nie byli ofiarami represji stalinowskich". Oświadczono także "nie ma możliwości ustalenia kwalifikacji prawnej, na podstawie której skazano na śmierć Polaków". Uznanie przez władze Rosji zbrodni katyńskiej jako ludobójstwa (zbrodni wojennej lub zbrodni przeciwko ludzkości) nałożyłoby na nie obowiązek wyjaśnienia i ujawnienia wszystkich okoliczności mordu z 1940 r., a także ścigania ewentualnie żyjących sprawców.

Decyzje o deportacji polskich rodzin sowieckie Politbiuro z Józefem Stalinem na czele podjęło 2 marca 1940 r. - na trzy dni przed zbrodniczą uchwałą o rozstrzelaniu polskich obywateli więzionych w obozach na terenie Związku Sowieckiego oraz innych obywateli polskich przetrzymywanych w więzieniach na wschodnich terenach II Rzeczpospolitej. Oprócy rodzin osób aresztowanych za udział w działaniach polskiej konspiracji, wywieziono w głąb ZSRS rodziny polskich oficerów, funkcjonariuszy policji, służby więziennej i żandarmerii, ziemian, fabrykantów i urzędników polskich.

Współcześnie:

14 kwietnia 2010 roku w wywiadzie dla anglojęzycznej telewizji Russia Today ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że jest oczywiste, że polscy oficerowie w 1940 roku zostali rozstrzelani z woli ówczesnych przywódców ZSRR, w tym Józefa Stalina. 5 maja 2010 roku w obszernym wywiadzie dla dziennika Izwiestija stwierdził m.in., że dla zbrodni wojennych nie ma terminu przedawnienia, i określił mord w Katyniu mianem bardzo mrocznej stronicy.

Zbrodnia katyńska znalazła wielkie odbicie w kulturze, sztuce i muzyce –do najbardziej znanego dzieła zaliczamy film ,,Katyń,, -  polski film wojenny (dramat historyczny) z 2007 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, który przedstawia zbrodnię katyńską. Film zdobył główną nagrodę dla najlepszego polskiego filmu PNF Orły 2008

W całej trudnej i skomplikwanej kwestii hostorii Katynia i mordu na polskiej ludości pozostajemy gotowi pamiętać o ofiarach i przekazywać prawdę. Dąb Pamięci, który jest we Fredrikstad to symbol naszej solidarności.

Tresci historyczne: źródło-wikipedia