Filmy


Film Edukacyjny o polskich symbolach narodowych

Szanowni Państwo,

Jak byłem mały chodziłem do Polskiej Szkoły Sobotniej w Londynie; był to dla mnie jeden z głównych punktów kontaktu z Polskością. Urodziłem się na Zachodzie, mój ojciec jest z RPA a mama jest Polką ale urodzoną w Londynie, ponieważ dziadkowie się znaleźli w Anglii podczas Wojny.

Rok temu pojechałem do Polski gdzie spędziłem rok i między innymi nakręciłem ten krótki film dokumentalny o tożsamości, patriotyzmie oraz po prostu o Polsce i mojej drodze do tej Polskości poprzez rozmowy i wywiady z Polskimi bohaterami, czyli Akowcami, żołnierzami wyklętymi i działaczami opozycji za PRLu.

Wiem że Polacy się często wstydzą na Zachodzie, mają pewne kompleksy jeżeli chodzi o ich kraj pochodzenia, i wielu zapomina powoli o swojej ojczyźnie. Film nakręciłem z myślą o tych młodych ludziach wychowującymi się zagranicami naszej Polski (ja byłem jednym z nich!), z nadzieją że może zainspiruje ich do zainteresowania się naszą historią, kulturą oraz językiem. Film debiutował na VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Gdyni "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", gdzie dostał wyróżnienie w kategorii "Anioł Wolności".

 

 

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję bardzo,

Stefan Tompson

"W Poszukiwaniu Ojczyzny"