Kółko fotograficzne


Tak uroczyście witano w gronie uczniów
Tak uroczyście witano w gronie uczniów

Pasownie nowych uczniów

Pasowanie
... i tu też
Portret ucznia doskonałego i inne zabawy
Powitanie uczniów
Powitanie uczniów

Szkolny rok się zaczął....

Klasy pierwsza, druga i trzecia
Klasy czwarta + piąta, szósta i gimanazjum
Dzieci i rodzice na rozpoczęciu roku szkolnego
Dzieci i rodzice na rozpoczęciu roku szkolnego
...i się zaczęło...
Pierwszy plener fotograficzny: "Nareszcie szkoła!"
Goście z Orawy opowiadają młodzieży o swoim regionie
Goście z Orawy opowiadają młodzieży o swoim regionie

W pierwszy dzień wiosny i odwiedziny gości z Orawy

12 marca mieliśmy gości z Orawy którzy w barwny sposób przybliżyli nam swoją krainę. Przygotawna była prezentacja w trakcie której goście opowiadli o regionie, jego mieszkańcach i kulturze. Dopełnieniem tego była degustacja regionalnych serów, chleba i innych smakołyków. W tle galeria pięknych fotografii pokazujących piękno Orawy i wystawy Wielkanocnych prac plastycznych dzieci z orawskich szkół i z naszej szkoły. Z całą pewnością warto było posłuchać o tym pięknym, acz mało znanym, zakątku naszego kraju.

Wystawa Wielkanocnych prac plastycznych

Później młodzież z nauczycielami i rodzicami wyszła żeby palić Marzannę, kukłę symbolizującą słowiańską boginię zimy i śmierci. Dzieci wykonały te kukły w trakcie zajęć szkolnych. Palenie lub topienie Marzanny symbolizuje pożegnanie zimy i powitanie długo oczekiwanej wiosny.

Po tej "ciężkiej pracy" na dzieci i młodzież czekała niespodzianka w postaci Wilkanocnych jajek, a raczej wielkich jaj, ze słodyczami :)

Pamiątkowe zdjęcie gości i gospodarzy :)
Pamiątkowe zdjęcie gości i gospodarzy :)
Palenie Marzanny
Autor Kajetan Wieczorek. pod kierunkiem pana Wojciecha
Autor Kajetan Wieczorek. pod kierunkiem pana Wojciecha

Wojciech Knitter- absolwent Politechniki Gdańskiej, od 3 lat pracuje w Norwegii.
Lubi fotografię, swoją pasją zaraził córkę, która jest operatorem filmowym w Londynie.

 

Pan Wojciech fotograf z zamiłowania, doświadczony i profesjonalny fotografik poprowadzi zajęcia

z młodzieżą w semestrze 2.

Efekt ich pracy zobaczamy na koniec roku szkolnego podczas wystawy szkolnej.

plener
Kobra
Kobra

Beata Pakiet

Pseudonim artystyczy Beti Vel Kobra

 

Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych, Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

Domena -  FOTOGRAFIA ARTYSTYCZNA

Poprowadziła zajęcia fofograficzne Polskiej Szkole sobotniej we Fredrikstad w 2014 roku

Więcej informacji poniżej.

 

Podczas pracy w plenerze z dziećmi
Podczas pracy w plenerze z dziećmi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajęcia z 26.09.2015-zabawa z perspektywą
długi czas naświetlania-dynamika ruchu
praca Beti Vel Kobra wyróżniona na forum fofograficznym
praca Beti Vel Kobra wyróżniona na forum fofograficznym

Zapraszamy na stronę FOTOIK

 

 

Kilka słów od Beaty

 

Od najmłodszych lat fascynowałam się pięknem sztuk wizualnych. Uwielbiałam rysować i malować dlatego wybrałam liceum plastyczne by móc rozwijać w sobie te wszystkie pasje i wzbogacać warsztat techniczny. Studia artystyczne były kolejnym krokiem do zdobywania wiedzy o sztuce, technikach oraz pozyskiwaniu informacji na temat tego, jak kształcić kreatywność w młodzieży, pobudzać w nich twórczy zapał. W swojej pisemnej pracy dyplomowej przeanalizowałam wpływ twórczości artystycznej na rozwój psychiki człowieka, sposoby kształcenia percepcji postrzegania, pobudzania kreatywności w młodzieży oraz kształcenia w nich umiejętności wyrażania siebie poprzez ekspresję plastyczną. Fotografia fascynuję się ponad 10 lat. W Polsce pracowałam w gimnazjach jako nauczyciel historii sztuki, plastyki, zajęć artystycznych. Na zajęciach artystycznych uczyłam fotografii ( zajęcia miały charakter teoretyczny jak i praktyczny) oraz obsługiwania nowoczesnych programów graficznych, służących do obróbki zdjęć. 

 

 

 

 

 

Zajęcia po okiem Beaty prowadzone w naszej sobotniej szkole. Poniżej prace wykonane przez uczestników kursu fofograficznego 14. MARCA 2015. Plener we Fredrikstad

Mini galeria
Mini galeria
Zajęcia 14. marca 2015
Pan Mariusz podczas  zajęć
Pan Mariusz podczas zajęć

 

kurs fotografii cyfrowej dla dzieci i młodzieży- teoria połączona z praktyką 

 

 

W dobie fotografii cyfrowej fotografować może każdy, a to dlatego, że zasady dotyczące robienia zdjęć są takie same dla wszystkich, bez względu na wiek.

Dzieci na zajęciach pana Mariusza będą poznawać początki fotografii, historę aparatu i techniki wywoływania zdjęć. Pozwali im to zrozumieć jak łatwo jest dziś robić zdjęcia.

Nauczą się prawidłowo trzymać aparat fotograficzny, jak czyścić aparat i jak o niego dbać. W trakcie ćwiczeń poznają zasady kompozycji. Będą robić zdjęcia z perspektywy żabiej i ptasiej oraz inne. Będą obserwować jak zmienia się plastyka fotografowanego przedmiotu w zależności od kąta padania światła. Sami będą układać kompozycję i fotografować je. Fotografia przedmiotu, postaci, krajobrazu, tego co je otacza na co dzień: szkolne podwórko, sale, zabawki, siebie nawzajem przestanie być przypadkowe, a stanie się przemyślanym dzałaniem młodego fotografa.

Dzieci widzą świat inaczej niż dorośli, choćby ze względu na swój wzrost. Dzięki fotografiom, które same zrobią my dorośli możemy zobaczyć świat z perspektywy dziecka.

Głównym celem zajęć jest uwrażliwienie dzieci na otaczający je świat, zachęcenie do obserwacji tego co je otacza, pobudzenie wyobraźni oraz aktywności twórczej.

 

Przewidujemy również konkursy oraz wystawe prac dzieci.

Zachęcamy do wakacyjnego konkursu fotograficznego z nagrodami patrz: zadładka konkursy i projekty

 

Mariusz Michalik -w Polskiej Sobotniej Szkole we Fredrikstad od 2014 roku. Prowadził zajęcia w pierwszym semestrze. Jest profesjonalnym fotografem w zawodzie od wielu lat, swoją pasją zaraził syna, a potem z entuzjazmem przekazywał swoją wiedzę i dzielił się doświadczeniem prowadząc kółko fotograficzne w naszej szkole.

 

Projekt kontynuowany jest przez Beatę Val Kobra drugi semestr

Planowane kursy dla dorosłych - tematyka w trakcie opracowania. 

 

Foto  Kajetan Wieczorek
Foto Kajetan Wieczorek

Perspektywa i punkt widzenia w fotografii

 

Zajęcia z fotografii odbyły się pod kierunkiem Mariusz 

Kursanci poznawali perspekty  w fotografii , zajęcia praktyczne pomogły lepiej zgłębić temat.

Zapraszamy wszystkie osoby zaiteresowane do uczestnoctwa w kursie. Istnieje możliwość zapisów na kurs w tym semestrze.

 

 

Zajęcia 17. stycznia 2015
jesienny spacer
jesienny spacer

Zajęcia kółka- jesienny spacer z aparatem

 

 I trochę teorii

W jakich sytuacjach wykorzystać możemy filtry polaryzacyjne? Jest ich mnóstwo, poniżej prezentacja kilka najbardziej typowych:

1. Przyciemnienie błękitnego nieba. To najbardziej charakterystyczny efekt działania polaryzatorów. Zauważyć trzeba, że skuteczność przyciemniania nieba zależy między innymi od kierunku padania światła słonecznego. Największe przyciemnienie uzyskamy, gdy słońce znajdować się będzie pod kątem prostym w stosunku do osi optycznej aparatu. Mówiąc prościej, jeśli będziemy fotografować, mając słońce po lewej lub prawej stronie, możemy mieć pewność, że niebo zostanie przyciemnione. Gdy słońce znajdzie się w kadrze lub za naszymi plecami – działanie filtra zostanie zredukowane praktycznie do zera. Skuteczność przyciemniania warunkowana jest również przez porę dnia i roku oraz pogodę. Czasami uzyskamy delikatne zwiększenie nasycenia barwy nieba, innym razem – będziemy je mogli zmienić wręcz w czerń.

2. Zwiększenie nasycenia kolorów. To drugi przypadek, w którym filtr może bardzo pozytywnie wpłynąć na końcowy rezultat. Jako że urządzenie tego typu eliminuje odbicia z powierzchni niemetalicznych (a takimi są np. liście), pozwala na pozbycie się rozpraszających odbić.

Eliminacja odbić - w czasach gdy dominowała fotografia czarno-biała, filtry polaryzacyjne najczęściej były wykorzystywane do tego właśnie celu. Jak wspominaliśmy wyżej, eliminują one odbicia z powierzchni niemetalicznych.

3. Eliminacja odbić - w czasach gdy dominowała fotografia czarno-biała, filtry polaryzacyjne najczęściej były wykorzystywane do tego właśnie celu. Jak wspominaliśmy wyżej, eliminują one odbicia z powierzchni niemetalicznych.

Zajęcia z 22. listopada 2014

Oto minigaleria zdjęć naszych uczniów wykonanych pod okiem pana Mariusza

Zajęcia z 2013/2014 r

próby różnych ujęć
portret-różne ujęcia: praca nad perspektywą i światłem
natura